Kapat

Şikayetim Var!

Anasayfa Güncel Şikayetim Var!

Müşteri Şikayet Yönetimi ile Şikayetleri Fırsata Dönüştürün

Müşteri şikayetleri, belirli bir iş alanında gerçekleştirilen faaliyetlerin, müşteriyi tatmin etmemesi veya beklentilerin karşılanmaması sonucunda doğan müşteri memnuniyetsizliğidir. İlk bakışta olumsuz algılanabilecek müşteri şikayetleri, kurumlara diğer bilinen müşteri ilişkileri yöntemleri ile sağlayamayacakları, çok kritik ve değerli bilgiler sunmaktadır. Uluslararası çalışmalar ve uygulamalar, firmaların ticari,stratejik hedeflerinde ve ticari olmayan kurumların servis kalitesinde, başarıya giden yolun, büyük ölçüde müşteri şikayetlerinin yönetimine bağlı olduğunu göstermektir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler bile, düşük hacimlerdeki müşteri şikâyetlerini dikkate alarak, karlılığı ve verimi arttırabilmektedirler.

İş süreçlerindeki, ürün ve hizmetlerdeki hataları, düşük performansı ve düzensizlikleri, apaçık gösterebilen şikâyetler, bu özellikleri ile kurum içi yönetimin her kademesinde verilecek kararlara ciddi ve kanıtlanmış birer referans olmaktadırlar. Ne yazık ki, şikâyetlerin olumsuz doğası, şikayet bildiren müşterilere karşı kurumların veya personelin, zaman zaman ilgisiz, kaçamak, savunmacı veya saldırgan bir tavır takınmasına sebep olabilmektedir. Oysa hacmi, sektörü, alanı ne olursa olsun tüm kurumlar, şikayetlerin sağladığı zengin bilgi kaynağını yönetebildiği anda, ortaya çıkan bilgiler ışığında aldıkları kararlar ile vazgeçilemez stratejik fırsatlar yakalayabilirler.

Müşteri Şikayet Yönetimi, Kurum Kültürünün Bir Parçası Olmalıdır

Kurumsal hedeflerin gerçekleştirilmesinde ve fırsatların değerlendirilmesinde rol oynayacak etkin bir şikayet yönetimi için, sadece zaman, yatırım ve katı süreçler yeterli değildir. Kurumun tüm parçalarında, şikayet yönetimi konusunda bilinçli ve pozitif bakış açısına sahip bir kültür de oluşturulmalıdır.

Şikayet yönetimi ile elde edinilen ve saklanan bilgilere, kurum içerisindeki tüm ilgili iş birimleri kolaylıkla erişebilmeli, değerlendirebilmeli ve aynı şikayetlerin tekrarlanmamasının kurumun sürekli hedefi haline getirilmesine özen gösterilmelidir. Bu süreci yönetebilmek için şikayetler ve şikayetlere bağlı vakalar ile çözümleri olabildiğince detaylı ve düzenli saklanmalı, iyi dökümante edilmeli ve iş süreçleri içinde kolayca değerlendirilebilecek erişilebilirliğe sahip olmalıdır. Bu bilgilerim, karar mekanizmalarına ışık tuttuklarında, mevcut ve gelecek müşterilerin sadakatini kazanmanın anahtarı olduğu unutulmamalıdır.

Konu ile ilgili yapılan çalışmalar, verimli bir şikayet yönetim sisteminin ve süreçlerinin, mevcut şikayet sayısında kısa dönemli hızlı katlanmalar veya uzun dönemli belirli artışlar oluşturabileceğini de göstermiştir. Ancak şikayet sayısındaki bu artış mevcut müşteri memnuniyet düzeyinin düşmesinin değil, müşteri sadakatinde ve iletişiminde ki bir düzelmenin, şikayetlerin kurumsal mekanizmalarda iyi değerlendirildiğinin ve müşterilerin şikayet etmekten çekinmediğinin bir işaretidir. Şikayetlerin, müşteri ilişikilerini geliştirmede, en değerli kaynaklardan biri olduğunu stratejisi kapsamında bulunduran kurumlar, bu durumu kucaklar ve müşterilerini her türlü şikayetlerini bildirmekte teşvik etmek için, şikayet yönetim sistemlerini daha da verimli hale getirmeye çalışırlar.

Kadınca Nağmeler olarak, tüketicileri ve markaları bir araya getirerek günlük hayatınızda karşılaşmış olduğunuz problemleri kadınca nağmeler forum sayfamız üzerinden paylaşarak yetkili mercilere daha hızlı ulaşmanızı sağmaya çalışıyoruz.

Eğer benimde bir şikayetim var diyorsanız Kadınca Nağmeler Forum Sayfamızın – Şikayetim Var!!  Bölümü tam size göre.. Yapmanız gereken tek şey Kadınca Nağmeler forum sayfasına 30 saniyenizi ayırarak hızlı bir şekilde kayıt olup hemen şikayetinizi dile getirmek..

Hemen Kadınca Nağmeler sayfasına üye olup, şikayetinizi oluşturmak için lütfen TIKLAYINIZ…

Mutlu ve Huzurlu günler diliyoruz..

“Şikayetim Var!” üzerine 55 yorum

 1. Tarık says:
  • ali says:
 2. hüseyin doğan says:
 3. atilla says:
  • halil yükseltürk says:
  • ali says:
  • tuba says:
 4. Cemile Karaman says:
 5. Pelin parlak says:
 6. şerife says:
  • halil yükseltürk says:
   • ali says:
   • Sermin says:
   • mehmet cumhur gunel says:
 7. Bahri says:
 8. Murat Küçük says:
 9. mesut says:
 10. osman tuzla says:
 11. Osman says:
 12. tolga says:
 13. cavit says:
 14. fatih says:
  • ali says:
 15. SAVAŞ says:
 16. kürşat says:
 17. KÜBRA SOLMAZ says:
 18. GÖKALP TOPATAN says:
 19. ali says:
 20. Gülten Tunalı says:
 21. abdullah erbaş says:
 22. fatma says:
 23. ELİF says:
 24. ömer yıldız says:
 25. Halime says:
  • zeynep says:
 26. taner says:
 27. Mehmet says:
 28. murat savur says:
 29. Sevin says:
 30. fatma says:
 31. GÜLEN ADAM says:
 32. merve says:
 33. meliha BİNİCİ says:
 34. Ali esat says:
 35. Sezgin says:
 36. tamer says:
 37. fitnat bircan says:
 38. Ramazan says:
 39. Cemal Şahin says:
 40. ilhan istanbul says:
 41. Songul says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir